Interrail


Interrail Nedir?

INTERRAIL PASS, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlayan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. Aynı biletle, Avrupa birliği ülkelerin de istenilen yerde ve zamanda trene binme olanağı sağlar.

InterRail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında değişen sürelerde kullanılabilen pas bilet türüdür.

InterRail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden birisinde 1 ay içerisinde 3 ila 8 gün arasında kullanılabilen bilet türüdür.

Farklı fiyat uygulaması ile tüm gezginler InterRail Pass bileti alabilmektedir.

INTERRAIL GLOBAL PASS biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

 • 10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi),
 • 22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 günlük (Flexi),
 • 15 gün sürekli geçerli,
 • 22 gün sürekli geçerli ve
 • 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 5 farklı şekilde,

INTERRAIL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

ÖNEMLİ NOT : INTERRAIL BİR ÜLKE PASS bileti yalnızca seçilecek 1 ülke sınırları içinde seyahat olanağı sağlar. 1'den fazla ülkeyi gezmek isteyenler ''Global Pass'' bilet tercih edilmelidir.

Bir Seyahat günü nedir?

Herbir seyahat günü sınırsız tren seyahati alın.

Bir seyahat günü gece yarısından bir diğer gece yarısına 24 saatte sona erer. Her seyahat gününde InterRail pass’ınızın geçerli olduğu yerlerdeki tren bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Farklı seyahat günleri için 2 tip InterRail pass’ı bulunmaktadır. Sizin için uygun pass, Avrupa seyahatiniz boyunca seyahat etmeyi planladığınız süreye bağlıdır.

Flexi pass ile seyahat günü

Eğer bir flexi pass’ınız varsa 10 günde 5 günlük Global pass’ı seçin ve 10 günlük periyotlar içinde herhangi bir 5 gün boyunca trenlere binebilirsiniz. Mesela pass’ınız 1 Haziran’dan 10 Haziran’a kadar geçerliyse bu süre içerisinde istediğiniz 5 günü seçip trenle seyahat edebilirsiniz. Seyahat günleri süreklilik taşımaz ve ne zaman kullanacağınıza siz karar verin.

İlk trenin kalkmasından önce Seyahat Takvimi’ne seyahat edeceğiniz her bir günü eklemeniz gerekmektedir. Her günün ücretsiz feribotu ya da ücretsiz otobüs.

Sürekli Pass’la Seyahat Günleri

Eğer Sürekli Pass’ınız varsa 22 gün boyunca hergün Global Pass’ınız olur ve herbir gün boyunca sınırsız tren seyahatinin avantajlarını yaşayabilirsiniz. Örneğin pass’ınız 1 Eylül’den 22 Eylül’e kadarsa bugünlerin her birinde seyahat edebilirsiniz.

Sürekli pass’la seyahat ettiğiniz tarihleri doldurmak zorunda değilsiniz.

Akşam 7 kuralı

Akşam 7’den sonra direkt gece treniyle seyahat edildiğinde ve sabah 4’ten sonra varıldığında Seyahat Takvimi’ne sadece varış tarihini yazmanız gerekecektir.

Akşam 7 kuralı nasıl işler?

Seyahat günlerinizi gece seyahat ederek koruyun. Eğer bir flexi pass’ınız(Global Pass-22 gün içinde 10 gün seçin) varsa akşam 7 kuralını bilmek çok faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde değerli seyahat günlerinizi koruyabilirsiniz! Kuralın anlamı ise; bir seyehat gününü sadece akşam 7’den sonra kalkan ve sabah 4’ten sonra varan direkt gece treninde kullanmanız gerekmektedir. InterRail pass ile seyehatiniz pass’ınızı geçerli olduğu ilk gün saat 00:01’den itibaren kullanabilirsiniz. Örneğin; eğer InterRail pass’ınız 6 Ağustos’tan itibaren geçerliyse, 5 Ağustos akşamında akşam 7 kuralını kullanamazsınız.

Trenler:

Eğer akşam 7’den sonra kalkan ve sabah 4’ten sonra varan bir direkt gece trenine binerseniz Seyehat Takvimi’ne sadece varış gününü girebilirsiniz.

Feribotlar:

Akşam 7 kuralı tüm bedava gece feribot geçişlerinde kalkış ve varış saatlerine bakılmaksızın uygulanmaktadır. Seyehat Takvimi’nde kalkış tarihini ya da varış tarihini doldurarak seçin, indirimli feribot seyahatleri için herhangi bir seyahat gününü beklemeniz gerekmez, indirimi almak için sadece pass’ınızı gösterin.

1. ve 2. Sınıf arasındaki fark nedir?

Rahatlık seviyenizi seçin

Tren seyahatinde 1. Ve 2. Sınıf arasındaki fark rahatlık seviyesi ve dahil olan hizmetlerdir. 1. Sınıf InterRail pass’ları 2. Sınıf InterRail pass’larından daha pahalıdır

Sınıfta daha fazla yer

1. Sınıftaki koltuklar 2. Sınıftaki koltuklardan genellikle daha büyük, daha rahattır ve daha fazla bacak yeri mesafesi vardır. Aynı zamanda daha büyük bagaj yeri vardır. 1. Sınıf vagonları nerdeyse daima 2. Sınıf araçlarından daha az kalabalıktır.

1. Sınıftaki Extralar:

Bazı trenlerde, özellikle yüksek-hız trenlerinde 1. Sınıf yolcular aşağıdaki hizmeterden de faydalanmaktadır;

 • Ücretsiz içecek ve atıştırmalık
 • WiFi internet bağlantısı
 • Güç kablosu

1. Sınıf ve 2. Sınıf pass’ları

Bir 1. Sınıf InterRail pass size aynı zamanda 2. Sınıf bir araçla da seyahat etme hakkı verir. 2. Sınıf pass’ı olanlar, belirli bir seyahatte 1. Sınıfta yolculuk edebilmek için mutlaka durum bildirmelidir.

Norveç ise bütün trenlerinde sadece 2. Sınıf vagonlara sahiptir.

"Sürekli" pass nedir?

Pass’ınızın geçerli olduğu her gün trenle seyahat edin

InterRail pass, farklı sayılardaki seyahat günlerde geçerlidir. Sürekli pass ile her gün potansiyel bir seyahat günüdür ve flexi pass ile pass’ınızın geçerli olduğu süre boyunca istediğiniz zaman kullanabileceğiniz belirli sayıda seyahat gününe sahip olursunuz.

Bir Sürekli pass lets you pass’ınızın geçerli olduğu her bir günde trenle seyahat etmenize izin verir. Bu pass, size istediğiniz zaman trenle seyahat etme özgürlüğünü verir ve Avrupa’nın büyük kısmını görebilmenin en iyi yoludur. Örneğin, eğer pass’ınız 1 Eylü’den 22 Eylül’e kadar geçerliyse isterseniz bu günlerin herbirinde trenle seyahat edebilirsiniz.

InterRail Global Pass 15 gün, 22 gün ya da 1 ay tren seyahatiyle sürekli pass olarak kullanılabilir.

Flexi" pass nedir?

Seyahat günlerinizi ne zaman kullanacağınızı seçin

Seyahatinizin ne kadarını trenle geçirmek istediğinize göre değişen iki çeşit InterRail pass’ı vardır. Flexi pass pass’ınızın geçerli olduğu süre boyunca seçtiğiniz belirli sayıdaki günlerde trenle seyahat etmenizi sağlar. Sürekli pass ise pass’ınızın geçerli olduğu tüm süre boyunca istediğiniz kadar çok sayıda trende seyahat etmenizi sağlar. Flexi pass, sürekli pass’tan daha ucuzdur.

Flexi pass’labelirli seyahat günlerine ve sahip olduğunuz tüm bu günleri ne zaman kullanacağınıza karar verme şansına sahipsiniz. Mesela, bir Global pass’ınız varsa -10 gün içinden 5 gün seçin- ve pass’ınız 1 Haziran’dan 10 Haziran’a kadar geçerli, siz bu periyot boyunca herhangi bir 5 günü trenle seyahat etmek üzere seçin. Seyahat günleri arka arkaya olmak zorunda değil ve kararınızı seyahatiniz sırasında onları kullanırken verebilirsiniz.

Aşağıdaki flexi pass’lar uygundur:

 • InterRail Tek Ülke Pass’ları bir ay içinde 3, 4, 6 ya da 8 günlük
 • InterRail Global Pass’ları 10 gün içinde 5 günlük ya da 22 gün içinde 10 günlük

InterRail Tek Ülke Pass’ları sadece Flexi Pass olarak kullanılabilmektedir

Seyahat Takvimi’n doldurun

Flexi pass’la seyahat ederken ilk trenin kalkışından önce Seyahat Takvimi’ne her bir seyahat gününün tarihini yazmanız önemlidir(ya da ücretsiz feribot ya da ücretsiz otobüs).

Bilmekte fayda var

Akşam 7’den sonra kalkan ve sabah 4’ten sonra varan bir direkt gece treninde seyahat ederken sadece Seyahat Takvimi’ne varış tarihini yazmanız gerekmektedir. Akşam 7 kuralı hakkında daha fazla bilgi için.

Takvimi nasıl doldurulur?

Seyahat Takvimini kalkıştan önce doldurun

Belirli sayıdaki seyahat günlerinizin olduğu Flexi pass ‘ınız olduğunda, 22 gün içinde 10 günlük seçilmiş bir Global Pass gibi, her bir günün ücretsiz treni, otobüsü veya feribotu kalkmadan önce Seyahat Takvimi’ndeki tarihİ doldurmanız gerekmektedir. Her bir seyahat gününü ne zaman kullanacağınıza hareket esnasında karar verin.

Seyahat Takvimi’ni kalkıştan önce doldurun

Seyahat Takvimi pass’ınızın üstünde bulunmaktadır. Her bir seyahat gününde doldurabileceğiniz yerlerin bulunduğu büyük bir dikdörtgen kutu şeklindedir. Seyahat gününde kalkıştan önce doldurmayı unutmamanız çok önemlidir. Eğer unutursanız; bu, biletsiz seyahat etmekle aynı şey olacaktır ve cezayla sonuçlanabilir.

Seyehat Takvimi nasıl doldurulur?

Ay’ın üzerinde görülen gün kısmına tarihi yazın. Tarihi yazarken dikkatli olun; eğer bir hata yaparsanız bir sonraki kutuya doğru tarihi yazmanız gerekir ve bu nedenle bir seyahat gününü kaybetmiş olursunuz!

Seyahat Takvimi’ni doğru bir şekilde doldurmanıza yardımcı olacak aşağıdaki şekli inceleyin.

Akşam 7 kuralı

Akşam 7’den sonra kalkan ve sabah 4’ten sonra varan bir direkt gece treninde seyahat ederken sadece Seyahat Takvimi’ne varış tarihini yazmanız gerekmektedir.

Seyahat Raporu nedir?

Dikkatlice doldurun

InterRail Global Pass sahibi pass’larının yanında bir Seyahat Raporu almaktadır. Seyahat Raporu, pass kabınızda kişisel detaylarınızı ve bilet detaylarınızı ve aynı şekilde bineceğiniz her bir trenin ve ücretsiz otobüs ya da feribotun yolculuk detaylarını da girmeniz gereken bölümdür.

Her bir trenin ya da ücretsiz otobüsün ya da ücretsiz feribotun kalkışından önce yolculuğunuzun detaylarını doldurmayı unutmayın. Tren çalışanları yolculuğunuz esnasında detaylarınızın doğru olduğunu kontrol edecekler. Eğer tren kalkmadan önce bilgileri doldurmayı unutursanız, ceza alabilirsiniz!

Pass kartınızı ve pass’ınızı tren çalışanlarının talebine hazır bir şekilde daima beraber bir şekilde yanınızda taşıyın

Kişisel detaylar ve bilet detayları

InterRail pass’ınızla seyahatinize başlamadan önce kişisel detayları ve bilet detaylarının olduğu bölümleri doldurun. İlgili kutucuğa çarpı atarak ücretsiz bir hediye almayı ve interrailinizi bitirdiğinizde pass kabında bulunan adrese tamamlanmış Seyahat Raporunuzun gönderilmesini de talep edebilirsiniz

Yolculuk detayları

Yolculuk detayları bölümünde bulunan kısma yapacağınız her bir tren, ücretsiz feribot ve ücretsiz otobüs yolculuklarının detaylarını yapacağınız tüm bağlantılarla beraber doldurun. Tren numarası değişkendir ve tren saatleri tablodan öğrenilebilir. Açık bir şekilde yazın, böylece tren çalışanları tarafından kolayca okunabilir. Bir trene binmeden önce bu bölümün doğru bir şekilde doldurulmasında herhangi bir yanlışlık olursa, ceza alma riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Seyahat Raporu’nun nasıl doldurulacağını görmek için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz

2 Tek Ülkelik Pass’la seyahat edebilir miyim?

Tek ülkelik pass’ların birleştirilmesi

 • Evet, her bir ülke için 2 Tek Ülke Pass’ı sipariş verebilirsiniz

Bir ülkeden diğerine seyahat

 • Bir ülkeden diğerine seyahat etmek istediğinizde, Tek Ülke pass’larınızın her birindeki 1 seyahat gününü kullanmanız gerekir.
 • Bir seyahat gününü korumak için, en uzak mesafeye gitmek için 1 pass kullanabilir ve diğer ülkede seyahatin en kısa ayağı için ayrı bir bilet satın alabilirsiniz.

3 ya da daha fazla ülkeler

3 ya da daha fazla ülkeyi ziyaret etmek isterseniz Global Pass genellikle en ekonomik yoldur ve 30 Avrupa ülkesinden mümkün olduğu kadar çoğunu görmenizi sağlar.

Pass’ımı kaybedersem ne yapmalıyım?

InterRail pass’ın kaybedilmesi veya çalınması

Eğer InterRail pass’ınızı kaybederseniz ya da çalınırsa, yeni bir kopyasını edinemezsiniz. Bunun anlamı; seyahatinize devam edebilmeniz için değiştirilebilen tren biletleri satın almanız gerekir.

Değiştirilebilir pass ya da biletler

Seyahatinize devam etmek için, InterRailNet.Com’dan yeni bir InterRail pass siparişi verebilirsiniz ve kaldığınız Avrupa ülkesindeki otel ya da hostel adresinden teslim alın. Aynı zamanda tren istasyonundan bir noktadan diğer noktaya ya da yeni bir pass satın alabilirsiniz.

Pass sahiplerine ayrılan limitli koltukları olan trenleri nasıl önleyebilirim?

TGV ve Thalys trenlerinde sınırlı koltuk

Fransız TGV trenleri ve Thalys InterRail pass sahipleri için sınırlı sayıda koltuğa sahiptir. Size yüksek sezon(Haziran-Ağustos) ve haftasonları için rezervasyonları mümkün olduğu kadar erken rezervasyon yapmanızı öneririz

Alternatif rotalar

 • Eğer binmek istediğiniz tren pass sahipleri için dolu olursa yapılabilecekler:
 • Tam ücretli bir tren bileti ve daha az seyahat günü olan bir pass satın alın
 • TGV ya da Thalys treni kullanmaksızın alternatif bir rota araştırın.

Trenlerin müsaitlik durumunu kontrol etmek için, booking centre ‘la kontakt kurun ya da bir Avrupa tren istasyonunu ziyaret edin.

Tren rezervasyonları yaptırmam şart mı?

Avrupa trenlerinde rezervasyonlar

Tren koltuk rezervasyonu yapmak pek çok yüksek-hız, uluslararası ve gece trenlerinde gerekmektedir. Rezervasyon ücretleri pass ücretinize dahil değildir.

Alternatif rotalarda (sıklıkla daha yavaş olan) giderek rezervasyonları önlemek çoğunlukla mümkündür.

Eurostar benim pass’ıma dahil mi?

Pass sahiplerinin indirimlerinden faydalan

Fransa ve Belçika ile Londra bağlantılı olan Eurostar yüksek hızlı treni InterRail pass’a dahil değildir. Ancak InterRail yolcuları ‘Passholder’ücreti olarak bilinen indirimden faydalanabilirler. 

Passholder' ücretini online rezervasyon yapmak mümkün değil..

'Passholder' ücretini nasıl alabilirim?

Eurostar bilet indirimini almak için 2 yol vardır:

 • Direkt olarak Eurostar terminalleri
 • Eurostar rezervasyon merkezini +44 (0) 1233 617 575 numaralı telefondan arayarak

Şartlar

Bütün ücretler müsaittik durumuna bağlıdır ve InterRail pass kalkış ya da varış ülkesinin herhangi birinde geçerli olmalıdır.

Tren grevleri hakkında daha fazla bilgiyi nerden bulabilirim?

Güncel grev bilgisi

Tren grevleri hakkında güncel bilgiyi Twitter sayfamızda bulabilirsiniz ya da belirli bir ülkenin tren şirketiyle irtibata geçerek veya InterRail Facebook sayfasından bilgi talep edebilirsiniz

Alternatif taşımacılık

Grevin tren şirketleri tarafından nasıl sonlandırıldığı her durumda ve ülkede farklılık gösterir. Bazen otobüsle değiştirilenilen alternatif taşıma seçenekleri de sunulabilir.

InterRail seyahatiniz sırasındaki tren rötarları

Eğer her biri 60 dk’dan fazla olan 3 ya da daha fazla tren rötarıyla(AB üyesi ülkelerde) karşılaşırsanız rötarlar için maddi tazminata başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgiye ve tazminat talep formuna Eurail Group GIE websitesinden ulaşabilirsiniz.

Tazminat şartları

Tazminat talebi için aşağıdaki şartlar geçerli olmalıdır:

 • Tazminat talebinizi InterRail pass’ınızın son geçerlilik gününden sonra 6 ay içinde Eurail Group GIE’e göndermelisiniz. Tazminat talep formunda talebinizi göndermeniz gereken adresi bulabilirsiniz.
 • Tazminat sadece InterRail Global Pass sahibi olanlar için geçerlidir.
 • InterRail Tek Ülke Pass sahipleri de kabul edilebilir, ancak ayrı trene aktarılabilirler. Bazı durumlarda, AB üyesi olmayan ülkeler tazminat ödememektedirler.

İnter-Rail Fiyat Listesi

Resim Galerisi